«Άτεχνο» παιχνίδι που κρίθηκε στην θέληση των παικτών του Λάππα

Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι το οποίο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και  σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο  ο Εθνικός κατάφερε να αποδράσει με το διπλό κάνοντας έτσι ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή στην Γ΄ Εθνική.Ο προπονητής του Εθνικού κ. Νικος Λάππας μετά το ματς με την Πρέβεζα και εν μέσω απουσιών (Αβραμίδης,Λάππας)  αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα με σύστημα 4-2-3-1. στην άμυνα τοποθέτησε Πάνου, Παλιάγκα, Μαγκλάρα, Καταγή. Τα 2 αμυντικά χαφ ήταν ο Κόλλινς με τον Λέντζο και μπροστά τους ο Κόσουτιτς με τον Καραμπίνα αριστερά και τον Μπασιούκα δεξιά. Στη κορυφή της επίθεσης ο Κοσμάς. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να απειλούν κυρίως  με στημένες τάσεις. Ο Εθνικός στο 20′  είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Καραμπίνα όμως αυτός δεν κατάφερε να πλασάρει εύστοχα τον τερματοφύλακα των Γιαννιτσών σε τετ-α-τετ. Στο δεύτερο ημίχρονο τα Γιαννιτσά προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα όμως οι προσπάθειες τους προσέκρουαν στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Εθνικού. Με το πέρασμα του χρόνου ο Εθνικός άρχισε να γίνεται όλο και πιο απειλητικός. Στο 75΄ μια πολύ καλά οργανωμένη επίθεση του Εθνικού καταλήγει σε σουτ του Κόσουτιτς που αποκρούεται από τον τερματοφύλακα των Γιαννιτσών. Τα Γιαννιτσά μένουν με 10 παίχτες στο 85΄ και έτσι ο Εθνικός βρίσκει περισσότερους χώρους στην αντεπίθεση. Έτσι στο 90΄ μια κάθετη μπαλιά από τον Κόλλινς τρυπάει την άμυνα των Γιαννιτσων και βρίσκει τον Κοσμά απέναντι απο τον τερματοφύλακα των Γιαννιτσών και με ψύχραιμο πλάσε σημειώνει το 0-1 για την ομάδα του Εθνικού.

Η  προσπάθεια των παιχτών του Εθνικού άξιζε αυτή τη νίκη η οποία τον οδηγεί όλο και πιο κοντά στο στόχο του που είναι η παραμονή και το τελικό 0-1 είναι δίκαιο για τους ΄΄κυανόλευκους΄΄.