Μόνο νίκη με Φωκικό…

Έκανε το καθήκον του Χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση , ο Εθνικός Φιλιππιάδας κέρδισε τον Εθνικό Κατερίνης και θέλει την νίκη στο επόμενο παιχνίδι με τον Φωκικό στην Φιλιππιάδα την Τετάρτη του Πάσχα για να εξασφαλίσει την παραμονή στην Γ΄ Εθνική κατηγορία. Στο εν λόγω ματς ο τεχνικός του Εθνικού Φιλιππιάδας κ. Νίκος Λάππας διαφοροποίησε το σύνηθες 4-5-1 σε 4-4-2 αφού η νίκη ήταν επιτακτική και έπρεπε ο Εθνικός να σκοράρει όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Αυτό το κατάφερε στο 12΄ λεπτό ύστερα από σουτ κεραυνό του Μπασιούκα αφήνοντας άγαλμα τον τερματοφύλακα της Κατερίνης Τολούδη. Στη συνέχεια ο Εθνικός ανέβασε την απόδοση του και στο 42΄ και σε μια κάθετη μπαλιά του Μπασιούκα ο Λάππας βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Κατερίνης και αφού τον ξεπέρασε έκανε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Φιλιππιάδας κατέβασε στροφές και αφού εξουδετέρωνε εύκολα κάθε επιθετική προσπάθεια των φιλοξενουμένων , ευτύχησε να σκοράρει, στο 85΄ ύστερα από σέντρα του Καταγή και κεφαλιά του Λαζαρίδη. Μετά την νίκη λοιπόν αυτή ο Εθνικός χρειάζεται την νίκη με τον Φωκικό για να σιγουρέψει την παραμονή του στην κατηγορία και όπως δήλωσε χαρακτηριστικά ο προπονητής του κ. Νίκος Λάππας  στην χθεσινή συνέντευξη τύπου, ότι ο Εθνικός Φιλιππιάδας θέλει μόνο την νίκη με τον Φωκικό και θα την πάρει.