Νίκησε άγχος και Νίκη Βόλου

Στον πιο σημαντικό μέχρι στιγμής αγώνα, κατά πολλούς και παιχνίδι της χρονιάς αφού δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα από την νίκη, ο Εθνικός Φιλιππιάδας  κατόρθωσε με περίσσιο πάθος να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς νικώντας με 1-0 την ομάδα της Νίκης Βόλου. Ο Εθνικός έδειξε όπως και στο παιχνίδι με την Λαμία όπου είχε βρεθεί και τότε με την πλάτη στον τοίχο, όταν θέλει  μόνο την νίκη οι παίχτες του έχουν το πάθος, την δύναμη και τα ψυχικά αποθέματα για να πετύχουν αυτό που θέλουν.Οι παίκτες του κ. Νίκου Λάππα παρόλο το άγχος της σημαντικότητας του αγώνα ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Βασίλη Μούτα. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Εθνικός είχε 2-3 καλές ευκαιρίες για γκολ με σημαντικότερη αυτή του Γιώργου Λάππα ο οποίος αφού έκανε πολύ καλό κοντρόλ μέσα στην περιοχή δε κατάφερε να πλασάρει σωστά τον τερματοφύλακα της Νίκης.Η ομάδα του Βόλου είχε και αυτή κάποιες υποψίες ευκαιριών οι οποίες σταματούσαν εν τη γένεσή τους από την παθιασμένη αμυντική γραμμή των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν έχοντας την φλύαρη υπεροχή όμως με το πέρασμα του χρόνου ο Εθνικό ισορρόπησε και έχασε και μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Μπασιούκα όταν ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Νίκης και προσπάθησε να τον ”κρεμάσει” με κεφαλιά δίχως όμως επιτυχία. Γενικά η ομάδα του Εθνικού έδειξε ότι ήθελε πολύ περισσότερο τον αγώνα και με το πάθος που προέταξε άμβλυνε τις όποιες επιπτώσεις του άγχους, και όπως δήλωσε και στην συνέντευξη τύπου ο προπονητής του Εθνικού, ότι αν έχουμε την ίδια απόδοση στα δυο επόμενα εντός έδρας παιχνίδια με Εθνικό Κατερίνης και Φωκικό ο Εθνικός Φιλιππιάδας δεν θα έχει κανένα πρόβλημα όσο αφορά την υπόθεση παραμονή.