Παραμονή στη Γ’ Εθνική για τον Εθνικό Φιλιππιάδας

Οι 1500 και πλέον φίλαθλοι του Εθνικού Φιλιππιάδας έιχαν την τύχη να δούνε την ομάδα τους να πετυχαίνει στην σημαντικότερη νίκη της εφετινής σεζόν με 1-0 έναντι του μαχητικου Φωκικού.Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από την ισορρόπια στο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων και θα θυμόμαστε ουσιαστικά τα δύο σουτ του Μούτα στο 23′ και στο 25΄ όπου και τα δύο καταφέρε να τα διώξει ο  τερματοφύλακας Τακίδης του Φωκικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπου ουσιαστικά ο Εθνικός έπαιζε το τελευταίο του χαρτί, το πρόσωπο που έδειξε η ομάδα της Φιλιππιάδας ήταν αυτό που έπρεπε ώστε να πάρει τη νίκη. Στο 59′ σημειώθηκε το νικητήριο γκόλ με τον Σερβο Κόσουτιτς με όμορφο σουτ χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στο τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίχτες και οπαδούς. Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο Εθνικός έδειξε την απαραίτητη σοβαρότητα ώστε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο παραμονής. Η νίκη η οποία θα μπορούσε να κλειδώσει στο 74′ αλλά το δοκάρι . Να σημειώσουμε πως στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο  Νουτσκόφσκι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Στυλιαρά.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ: Σταυράκης, Μούτας, Παλιάγκας, Μαγκλάρας, Καταγής, Καραμπίνας (46΄Λαζαρίδης), Λέτζος, Κόλινς, Μπασιούκας (68΄ Νοβάκοβιτς) , Κόσουτιτς, Λάππας ( 89΄Αβραμίδης).

ΦΩΚΙΚΟΣ: Τακίδης ( 78′ Λέντας) , Φλώρος, Τριανταφύλλου, Τσελέπης, Σπυριδάκης, Σκαρίμπας, Οικονόμου, Καραγκούνης, Χιντζίδης (81΄ Βαρβαρέσος ) , Δημουλιάς (60΄ Μπρής ), Νουτσκόφσκι.